Špatné peníze a personální krize? Reakcí sester v Irsku je stávka

Ve středu 30. ledna se má v irských nemocnicích konat stávka až 37 tisíc zdravotnic. Tak reagují naše tamní kolegyně na neochotu vlády zvýšit platy o 12 procent a na personální krizi v nemocnicích. Zajímalo nás, jak konkrétně bude stávka organizována (které provozy budou stát) a jak mluví o důvodech stávky samy sestry.

Názory jednadvaceti sester a porodních asistentek přinesl v článku s názvem „Musíme říci lidem v Irsku, že trpíme“ list The Irish Times. Nejde nám však (jen) o to, potvrdit si, že napříč hranicemi států čelíme těm samým problémům a že jsou stesky kolegyň z Irska docela obdobné těm našim.

Především je užitečné podívat se na to, jak se k situaci kolegyně v Irsku postavily. I proto, že stávka zůstává ve zdravotnictví otevřenou otázkou: je vůbec možné ji (s ohledem na zákonná omezení) provést tak, aby managementy a vládu skutečně bolela, provoz paralyzovala, a měla tak sílu? Proto si na konci textu alespoň shrneme, jaké provozy v Irsku stávkovat budou – a jaké ne.

V anketě sester a porodních asistentek zazněly mimo jiné i tyhle hlasy:

Minule jsme stávkovaly pro pacienty. Teď stávkujeme pro sebe

„Pracuji na úrazovém a pohotovostním oddělení v jedné z hlavních dublinských nemocnic. Jsem na stejném místě, které jsem opustila po stávce před dvaceti lety. Zjistila jsem, že se pomoc nedostavila. V té době jsem cítila zklamání, frustraci a duševní stres z podmínek, které museli snášet moji pacienti. Dlouhé čekací doby, dny na křeslech a vozících při čekání na lůžka… Toto se zčásti napravilo, ale ne úplně. Když přijde s koncem směny čas na počítání čísel, jsou pacienti rychle přesouváni na oddělení a ´extra´ lůžka. Je to hra kvůli číslům, nejde o lepší péči nebo lepší prostředí.“

„Před dvaceti lety sestry stávkovaly kvůli frustraci z nemožnosti dopřávat pacientům patřičnou péči. Tato stávka je jiná, teď sestry mluví samy za sebe, ne za pacienty.“ „Na místě, kde mají být čtyři sestry, jsme často jen dvě. Když si při třináctihodinové směně vezme jedna sestra přestávku, zbude, když je perný den, druhá sama až na pětadvacet pacientů. (…)

Není to nebezpečné jen pro pacienta, ale též pro sestru. Jedna chyba může poškodit pacienta a sestru připravit o licenci k provozování profese a o pracovní kariéru.“

Miluju práci sestry. Bohužel

„Miluju práci sestry. Někdy mám ale potřebu dát na začátek téhle věty slovo „bohužel“: Bohužel, miluju práci sestry. Pracuju na pohotovostním příjmu a miluju pestrost pacientů… mladí, staří. Miluju adrenalinový shon. Miluju, že během pár hodin můžu přispět k tomu, že se věci změní – a pošlu vás domů v lepším stavu, než když jste přišli. (…)

Nemám ráda svůj domov, protože si ze sesterského příjmu nemůžu dovolit ušetřit a platit lepší nájem. Nejsem ráda za to, že si můj bratr vydělá víc peněz jako číšník. Nejsem ráda, že mi jsou v práci upřeny přestávky, protože je nedostatek personálu. Nesnáším, když musím měnit své plány na to, co jsem chtěla podniknout po práci, protože jsem tak vyčerpaná, že na ně nemám síly. Nenávidím, když musím říkat osmdesátileté paní, že nemáme dost lehátek a musím ji posadit na křeslo. (…)

Sesterská práce není lecjaké zaměstnání – je to vysoce kvalifikovaná práce, která vyžaduje zkušenosti. S ubohými mzdami a mizernými pracovními podmínkami bychom se neměli spokojit jen proto, že jsme si zvolili právě toto povolání.“

65 hodin odpracovaných za šest dní

„Jsem zdravotní sestra. Mám za sebou roky zkušeností a spoustu kvalifikace. V práci jsem každý den. Každý den. Tento týden jsem za šest dnů odpracovala 65 hodin.

Po 74 hodin, po tři dny jsem neviděla svoje malé děti vzhůru. Spaly, když jsem odcházela do práce – a spaly, když jsem se vracela domů. Strávila jsem s nimi jeden den – a pak jsem byla na dalších 48 hodin zase pryč. Dostala jsem tisíc eur.

Pro svou rodinu, pro své pacienty a sama pro sebe jsem cennější.“

Otřese stávka nemocnicemi?

Stávka se dotkne těchto provozů:

• lokálních úrazových oddělení

• s výjimkou operací rakoviny budou zrušeny všechny jiné plánované operace a jednodenní chirurgie

• ruší se všechna vyšetření pacientů, včetně dospělých, pediatrických, těhotenských

• pokud bude těhotná žena potřebovat urgentní kontrolu, bude odkázána na pohotovost

Následujících služeb se stávka nedotkne:

• urgentní operace pacientů s rakovinou

• lůžková oddělení

• těhotenské

• intenzivní péče

• kolposkopie

• chemoterapie a radioterapie

• dialýza

• pohotovosti (dospělé a dětské)

• plánované porodní procedury

• porodní/ neonatologie

• paliativní péče

• plánované služby poskytované v domácí péči

• péče o staré lidi a pacienty s mentálním postižením

Bude zajímavé sledovat, jak moc stávka nemocnicemi (a vládou) otřese. Zítra přineseme další várku názorů nespokojených kolegyň v Irsku.

Tags: