Přeplácení hostujících sester na interně je výsměchem nám všem

(vyšlo ve třiadvacátém čísle novin Iniciativa)

Jistě je několik sester, které pro vidinu rychlých 50 tisíc korun (k běžné mzdě) hodí přes palubu kolegialitu, skutečnou solidaritu s kolegyněmi, kvalitu péče a boj za dlouhodobé zlepšení finančních i pracovních podmínek. Jistě je i taková sestra, kterou k záskoku donutí mimořádná, urgentní finanční nouze.

Je však třeba vědět, že s jejich pomocí se tak vedení a krajští politici znovu vysmějí nám všem:

► „Akcí výpomoc na interně“ udělá KKN dlouhý nos na kmenové sestry z interního: ty své náročné oddělení táhnou celou dobu – padesátitisícového bonusu se však nikdy nedočkaly. Je to fér?

►KKN si vystřelí z oddělení, z nichž kvůli výpomoci interně sestry odejdou a kde budou místo nich muset pracovat jejich kolegyně: nezasloužily by si i ony dotaci, protože bez nich by teď kvůli úbytku sil sester, co odejdou na internu, padla jejich vlastní oddělení? Nebudou i ty, co zůstanou, pracovat v krizovém režimu?

►KKN samozřejmě vyběhne se všemi sestrami, které už teď zaskakují na jiných odděleních, například na stále problematickém infekčním: copak ony dostávají za své výpomoci také dvojí mzdu?

►A nakonec KKN zamete s námi všemi. S námi, kdo přepracovaností držíme nad vodou jiná oddělení. S námi, díky nimž nejsou na našich odděleních potřeba záskoky a

výpomoci zvenku, protože na nich permanentně zaskakujeme a vypomáháme zevnitř samy.

Nebo má vedení padesátitisícové měsíční bonusy pro nás všechny? Zatímco tabulky nám z principu dát nemůže?

Způsob, jakým chce KKN neřešit a pouze maskovat krizi na interně (a jinde), je nebezpečný i z následujícího důvodu: taktika „tady sestrám přilepším – tam jim přilepším víc, protože mě tam teče víc do bot – tamhle je nechám vydusit“ slouží také k tomu, aby nás rozdělila.

Především jde ale pořád o totéž: skrze záplaty, přeplácení, výpomoci se politici i vedení vyhýbají řešení krize. Řešení může nastartovat jen splněný slib platových tabulek.

Samozřejmě, peníze na tabulky musejí dát politici. Chápeme, že hejtmanka a radní pro zdravotnictví dali vedení KKN pro začátek řešení krize peněz málo. Proto je třeba, aby jim to vedení KKN rozhodně a jasně řeklo.