Kolektivní vyjednávání bude letos bez Iniciativy

Je to tak. Letos se bude vyjednávat bez účasti Iniciativy sester. Bude záležet pouze na tom, jak silně se dokážeme ozvat z našich oddělení a ambulancí, zdola. Když to dokážeme, dohromady, můžeme si pomoct jako loni. Když budeme jen zvědavě, ale pasivně čekat, „jak to dopadne“, zjistíme, že jsme ostrouhali.

Kromě toho je třeba dodat jen pár poznámek:

  • Není náhodou, že vedení KKN i kraj teď všude mluví o dluzích, které KKN má a za které prý „může zvyšování mezd“. Připravují nás tak na to, že letos se bude muset personál „uskromnit“.

 

  • K loňským nesplněným slibům státních tabulek se letos nikdo, ani vedení, ani politici, vůbec nehlásí.

 

  • Z odborového jednání s vládou o navýšení základního ohodnocení nemáme bezprostředně vůbec nic: odbory vyjednávají o zvýšení tarifů pouze pro státní nemocnice, ne pro akciovky jako KKN. A i kdyby se naše mzdy zvedly o tolik procent jako platy ve státních, pro většinu z nás to jen zvýší rozdíl mezi tím, kolik berou kolegyně za stejnou práci ve státních a kolik my!

Pokud jde o navyšování příspěvku na směnnost (který by se snad měl týkat i akciovek), jednání odborů s ministrem doteď nepřinesla vůbec nic konkrétního. Pokud by se příspěvku na směnnost KKN dočkala, měl by se dodržet loňský model (měli by ho dostat všichni, nejen personál ve směnném provozu).

 

  • Loni jsme si tabulky nevybojovali, ale výrazně jsme si finančně pomohli. Bylo to jen proto, že jsme o sobě dávali vědět: že si kolegyně na některých odděleních odmítly nechat líbit porušování předpisů jako dřív (vymáhaly si dodržování přestávek, dodržování kompetencí atd.). Nejenže si ony samy zlepšily pracovní podmínky, navíc vytvořily tlak, který zajistil přidání všem, celé nemocnici.

Jiná cesta k smysluplnému přidání není ani letos. Záleží na odděleních.

(vyšlo ve čtyřiatřicátém čísle novin Iniciativa)