O kolik jsme si letos v KKN vydělali méně než ve státních nemocnicích

Rozdíl mezi mzdou v „soukromé“ a.s. a státním platem je propastný a od 1. ledna se propast ještě zvětší.

Několik příkladů z KKN:

  • sestra 5.1 s praxí nad 32 let v KKN přišla oproti státním nemocnicím za letošní rok o 54 240 korun (ve skutečnosti o mnohem víc, protože z vyššího základu se ve státním počítají i vyšší příplatky)
  • sestra 5.1 s praxí 27 až 32 let v KKN přišla oproti státním nemocnicím za letošní rok o 44 880 korun (s příplatky o víc)
  • sestra 5.1 z praxí 23 až 27 let v KKN přišla oproti státním nemocnicím za letošní rok o 37 320 korun (s příplatky o víc)
  • sestra 5.1 s praxí 19 až 23 let v KKN přišla oproti stejné práci ve státní nemocnici o 29 040 korun (s příplatky o víc)
  • … a tak dál (až ke služebně nejmladším sestrám 5.1, jimž už loni boj Iniciativy přinesl větší peníze).
  • a totéž platí pro sestry 5.2 a ostatní kategorie, praktické sestry, ošetřovatelky, laborantky, sanitáře

Rozdíl mezi KKN a státními se po sedmiprocentním zvýšení platů ve státních samozřejmě ještě zvýší (i kdyby se o 7 procent zvedly mzdy i v KKN).

Částky jsou to alarmující!

A nikdo za nás nic nevyjedná. Teď je ideální doba uvědomit si, jakou cenu má naše práce a jaké ohodnocení za ni chceme. Zvýšit si sebevědomí a kredit svého povolání. Loajalita nám energie, školní jídelny ani dovolenou nezaplatí. Zkusme zapřemýšlet a něco změnit.

::::: To proto jsme už loni začali bojovat za upravené tabulky (které by zachovaly vyšší mzdy mladších sester). A nezapomněli jsme, že nám tabulky vedení KKN i kraje opakovaně slíbilo.

Nezapomněli jsme ani na to, že když podepisovaly odbory kolektivní smlouvu pro rok 2018 bez tabulek, prohlásily, že pro rok 2019 se tabulek nevzdají. :::::

(článek vyšel v pětatřicátém čísle novin Iniciativa)