Bojovat za sebe musíme samy

(článek z prvního čísla zpravodaje Iniciativa)

„Spokojte se s nabídkou kraje, vstupte do odborů a nic dalšího nepodnikejte.“ Tak se postavil k boji v KKN 8. března předseda nelékařských odborů v karlovarské nemocnici. A dodal: „A hlavně mi choďte na ty schůze, holky.“

Že kraj vůbec nějaký návrh a ústupek nabídl, bylo proto, že jsme se začaly organizovat. My samy, nezávisle, zdola. Přesto jsme na schůzi řešily, jestli můžeme od odborů něco čekat. Boj za nás nepovedou, ale ohledně právní pomoci se na ně snad můžeme obrátit, zaznělo. A když bude v odborech víc lidí, třeba si toho vedení všimne a bude to brát jako signál, říkaly některé z nás. Některé z nás do odborů poté s dobrými úmysly opravdu vstoupily. Doufejme, že to odborům pomůže při kolektivním vyjednávání. Že budou mít členstvím v odborech krytější záda pro náš nezávislý boj. Uvidíme.

Je ale velká chyba, jestli si někdo myslí, že přihlášením se do odborů něco vyřešíme ve svém boji. Vždyť se jejich předseda chtěl spokojit s nabídkou kraje! Vždyť ještě při roznášení petic jiný odborář varoval, abychom tam hlavně nepsaly, že to má podporu odborů, protože to jejich podporu nemá! S odbory snad můžeme konzultovat právní porady. Boj za nás však nepovedou. A boj je po letech, kdy jsme byly zticha, to jediné, na co vedení a kraj slyší. Vidíme to na vlastní oči. A právě toho se musíme držet.

Odbory za nás boj nepovedou. Nezačaly ho a dokonce nechtěly, abychom bojovaly dál. Tohle je náš boj. A boj se nevede hozením přihlášky do odborů ani lajkováním na Facebooku. Boj znamená organizovat se, oddělení po oddělení. Boj za lepší výplaty a pracovní podmínky za nás nepovedou ani odbory, ani politici. Ti tu byli celé roky. Jestli si máme polepšit, musíme vzít věci do svých rukou, tak jak jsme to začaly dělat, a vybudovat naši vlastní, nezávislou organizaci. Proto tu je Iniciativa.