Porodní oddělení: Záplatování a přetahování sester není řešení (Kadaň)

V nemocnici panuje personální krize, kterou nejvíce pociťuje interní oddělení. Jsou tam jen dvě tři kmenové sestry, jedna staniční je společná pro internu, chirurgický JIP i interní JIP. Kvůli nedostatku personálu došlo ke snížení lůžek z 25 na 15, i přesto však bývá obložnost lůžek 22 až 23 pacientů.

Dvaadvacátého března 2019 vyšel příkaz ředitele nemocnice, který vypsal odměnu za zajištění směnného provozu na interním oddělení v pozici všeobecná sestra ve výši pět tisíc nebo 10 tisíc korun. Podmínkou pro nárok na odměnu bylo odpracování sedmi nebo čtrnácti dvanáctihodinových směn, eventuálně jejich kombinace s platností od 1. dubna 2019 do 31. prosince 2019.

Prvního dubna 2019 byl vydán dodatek, který stanovil hodinovou sazbu k zajištění směnného provozu na interním oddělení v pozici všeobecná zdravotní sestra ve výši 250 korun.

S tímto řešením situace personální krize na interním oddělení nesouhlasíme.

Stojíme si za tím, že záplatováním a přetahováním sester z jiných oddělení se situace nevyřeší.

Odměnu by měly dostat kmenové sestry, jako poděkování za snahu internu vší silou udržet.

Cestou k řešení jsou mzdy, které na internu i další oddělení kadaňské nemocnice přivedou sestry na hlavní pracovní poměr, ne externistky přivábené na výhody, které jsou nespravedlivé ke kmenovým kolegyním.

(vyšlo ve druhém čísle novin kadaňské Iniciativy Chceme změnu)