Platový růst ve zdravotnictví nepřekročí pět procent, říká Vojtěch

image: 

Ve zdravotnictví budou platy růst maximálně do výše pěti procent, ne o víc. Ministr Adam Vojtěch to prohlásil v neděli 26. července v Otázkách Václava Moravce.

Dodat je potřeba několik poznámek:
i) Z růstu je třeba odečíst to, co spolkne inflace, tedy zdražování: pro rok 2021 je přitom inflace předpovídána na 2,1 procenta.

ii) Jako vždy to bude růst, který bude zaručený pouze pro státní, tabulkové platy. Navýšení mezd v jiných nemocnicích bude v rukou managementů (a případného tlaku zaměstnanců).

iii) Začít se starat o to, jak si zdola, tlakem v praxi a akcí, nejen slovními požadavky, vybojovat tabulkové platy PRO VŠECHNY – to zůstává pořád na nás.

iv) Kromě mezd/platů jde o OBRANU PRACOVNÍCH PODMÍNEK. Bylo by krátkozraké snášet jejich zhoršování výměnou za finanční přidání.

O pracovní podmínky přitom půjde stále víc a víc, protože trendem je a bude TLAK NA VÝKON, na produkci, „na čísla“, na zvyšování pracovního tempa, intenzity práce (a to platí ve velkých, státních nemocnicích stejně jako v nestátních, mnohde ještě víc). Tomu se je třeba postavit v terénu našich pracovišť, zdola.

Když to nezačneme dělat rovnou „u sebe“, necháme se zavléct na skluzavku honby za výkonem (bez ohledu na nás i pacienty), z níž se nám bude těžko utíkat.

https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/07/k-odvolani-vojtecha-neni-duvod-...

Tags: