Iniciativa Svitavy č. 1: Ministerstvo nám potvrdilo – i naše nemocnice dostávala peníze na mnohem větší odměny

image: 

Personál svitavské nemocnice se rozhodl nespokojit s výsměšnými covidovými odměnami v urážlivé výši 8,30 korun za hodinu. Rozhodl se ozvat a dohromady se dává i prostřednictvím svého oběžníku. V PDF formátu ho stahujte tady.
 

Co nám potvrdilo ministerstvo:
i naše nemocnice dostávala peníze na mnohem větší odměny

 

Doba je dnes těžká, pro zaměstnance nemocnic speciálně. Tím neuvěřitelnější je, rozhodnou-li se jim managementy upírat peníze, které dostávají na jejich odměny od pojišťoven.
 
Shrnujeme situaci ohledně covid odměn: Ministerstvo zdravotnictví nám dopisem potvrdilo, co o nich říká jeho vyhláška. My to můžeme porovnat s tím, jaká je jejich realita ve svitavské nemocnici.

Po celý rok 2020 jsme měli za lůžkovou covid péči dostávat odměny 200/500 korun na hodinu. x Dostávali jsme 8,30 koruny

Sto korun za 12 hodin…
 
… za x hodin v covidovém mundůru, za x zpocených, zadýchaných hodin, plných fyzické námahy, psychického vypětí, viru. Takto si vedení váží naší práce?
 
… je to výsměch, ne odměna

Ministerstvo nám potvrdilo, že v roce 2020 dostávaly nemocnice více peněz, a to i proto, aby měly na vyplácení covidových odměn na lůžkových odděleních. Jaké nemocnice? Všechny. I nestátní, jako je svitavská? Ano, i nestátní.
 
A jak vysoké ony odměny měly být? „Navýšení bylo kalkulováno tak, aby pracovníci na standardních lůžkách dosáhli na odměnu 200 Kč hrubého/hodinu a pracovníci na JIP 500 Kč/hodinu (v rámci navýšení úhrady bylo kalkulováno i s odvody, náhradami apod.) za péči o covid pacienty,“ napsala nám ředitelka ministerského odboru regulace a úhrad. Jak dlouho nemocnice peníze na takové odměny dostávala? „Toto navýšení úhrady platí po celý rok 2020,“ zdůraznila v e-mailu paní ředitelka.
 
Ve Svitavách však nemocnice za hodinu péče o covid pacienta vyplácela odměnu 8,30 koruny.
 
 
► Nemocnice však má mít dost peněz například i na odměny pro další personál. ◄
Podle e-mailu z ministerstva však díky vysoké obložnosti z podzimní a zimní vlny „dostává nemocnice vyšší finanční kompenzace“. „Tyto dodatečné finanční prostředky je možné využít i na odměny dalšího personálu.“ Například laborantů, pracovníků u zobrazovacích metod…
 
Záleží na tom, jak silně = kolektivně se ozveme

Všechny tyhle informace však mají své „ALE“: nemocnice podle vyhlášky peníze na naše odměny dostávala – ale zkrátka nemá povinnost nám je dát. „Výše odměny je ponechána na dohodě mezi zaměstnanci a managementem nemocnice,“ připomíná ministerstvo.
 
Už víme, jak si onu „dohodu“ představuje vedení, když se neozýváme. Naprostou většinu peněz si nechá, a ani nám to nepřizná.
 
● Proto je na místě ozvat se.
 
● První krok se udělal: víme, jak se věci mají, dáváme si to vědět.
 
● Teď se potřebujeme dál dávat dohromady, propojovat se mezi pracovišti.
 
● O své peníze si potřebujeme říct kolektivně, všichni (nechceme-li je nechat vedení).
 
Už teď je nás víc, ozvěte se nám i vy, pište na náš e-mail
 

Iniciativa Svitavy
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::  Iniciativa.Svitavy@seznam.cz