Po pardubické schůzce: plán, jak získat odměny "za Chrudim"

image: 

Na schůzce Pardubické nemocnice se v pondělí 31. října sešlo přes padesát lidí, z mnoha pracovišť a mnoha profesí. Mluvili jsme o nespokojenosti, o požadavcích, především ohledně finančního ohodnocení za nárůst pacientů ze zavřené chrudimské interny. Ale nejen to, předně taky o tom, jak si je na vedení konkrétní cestou vymoci.

Po pardubické schůzce:
Odměny za Chrudim si zasloužíme i my.
Chystáme si o ně pádně říct

Po včerejší schůzce je užitečné veřejně, i pro ty, kdo na ní nebyli, shrnout to základní:

 • Přišlo nás přes padesát, napříč pracovišti a z různých profesí. Zazněla spousta podnětů.

 • Soustředili jsme se na to základní a startovní: Odměny za nápor chrudimských pacientů patří i nelékařským profesím. Zasloužíme si je, nesporné důvody jsou dva:
  i) Prvním je realita, zavření chrudimské interny je nezpochybnitelné, přesměrování tamních pacientů do Pardubic je očividné a prokazatelné.

  ii) Druhým je přiznání managementu, že si nárůst chrudimských pacientů zasluhuje speciální ohodnocení lékařů. A je to tak. Jenže o pacienty „navíc“ se stará i ostatní personál.

       Víc argumentů nepotřebujeme.

 • Kromě toho zazněla i spousta dokladů, svědectví: o nedostatku personálu, o neúnosné pracovní době, o tíživých pracovních podmínkách rozličných zaměstnaneckých kategorií. A o nespokojenosti, kterou je Pardubická nemocnice prostoupená.
  Mluvili jsme i o flikování, záplatování provozu bez ohledu na předpisy/kompetence/náplně práce, s pomocí obcházení zákoníku práce. O tom, že leckde udržuje provoz právě to. O tom, že je tohle všechno záplatování základem zaběhnutých pořádků. 

 • Shrnuli jsme, že argumenty na vedení nestačí. Dokud fungují zaběhnuté (ne)pořádky, jakkoli jsou pro personál nespravedlivé, nedůstojné, tíživé, jakkoli jsou nepříjemné pro pacienty, vedení nemusí nic měnit. 

 • Co s tím? ►►Ozvat se efektivně, přiměřeně vlastní síle a počtům, pádně. Zazněla spousta praktických návrhů, teď je bude třeba upřesňovat, promýšlet, vyjasňovat podle konkrétních pracovišť.

Plus: některá pracoviště budou psát svá vyjádření k situaci. Využijte toho, přidejte se, ozvěte se na e-mail.
Iniciativa

Hlasy ze schůzky

Jde i o důstojnost
„Samozřejmě, jde o peníze. Ale taky o naši důstojnost. A o arogantní sebejistotu managementu, kterému vůbec nevadí, že je to tak očividně nespravedlivé. Kterému vůbec nevadí, že se o lékařských odměnách samozřejmě dovíme. Kterému to je jedno, protože sází na to, že si to necháme líbit. I proto se musíme ozvat – aby to tentokrát takhle neprošlo.“

Nikdo jiný to za nás neudělá
„Zazněla tady spousta nespokojenosti a spousta důvodů pro nespokojenost. Jenže se taky zdá, že teď máme šanci neskončit jen u brblání. Jen je třeba rozvaha a praktičnost: jestli chceme něco změnit, musíme se o to postarat sami, zdola. Nespoléhat na to, že to za nás vyřeší x nebo y. Musíme my sami. Zdola, z terénu, začít na svém pracovišti.“

 

                                                              e-mail: Iniciativa.sester@seznam.cz,

Facebook: Iniciativa NPK ::: Iniciativa sester web: organizujemese.cz