„Zase se řeší jen doktoři. Sestry, ty nikoho nezajímají!“

image: 

Jak často teď tohle postesknutí slýcháme na sesternách, sálech, v nemocnicích! Je v něm shrnuté všechno nepochopení, kvůli kterému se s námi sestrami tak smýká. Kvůli kterému my samy dovolujeme, aby se s námi tak smýkalo. Řekneme to docela jasně:

::: Nic „se“ neřeší „jen tak“.

::: Lékaři se řeší jen proto, že se mladé lékařky a lékaři svou situaci rozhodli řešit sami. To proto teď mají vyhlídky na to, že si skrze boj polepší (snad!).

::: Důležité je i to, jak se rozhodli ozvat: Nespokojili se s vyjednáváním. Rozhodli se pro „přímou akci“, pro praktický kolektivní tlak zdola. Ten je vždy silnější než všechny argumenty.

::: Neplatí přitom ani další sesterský vyčítavý povzdech: „A co naše odbory, co ty dělají?“ Je potřeba jednou provždy pochopit, že odbory jsou a zůstanou zakleté ve stereotypu vyjednávání. Zatímco nemocnice zažívají rozsáhlé lékařské hnutí, sesterské odbory se v nich o žádnou mobilizaci ani nepokoušejí. Jako obvykle chodí na jednání za jednáním a informují, že všechna jsou bez výsledku. (O ČASu netřeba ztrácet ani slovo.)

::: Mladé lékařky a lékaři začali mimo odbory. Jejich iniciativa se dala dohromady zdola, nezávisle. Propojovali se, hledali způsob, jak se ozvat pádně. Jak neskončit u x-tého apelu, x-té petice. Jak neskončit u dalšího vyjednávání, na němž vždycky tahají za delší konec managementy, politici, ministerstvo, pojišťovny.

::: A my, sestry? Co my, zatímco nemocnicemi běží nejsilnější hnutí od doby „Děkujeme, odcházíme“? Když budou sestry jen mlčky přihlížet, vyfasují nejen cedulku „ty, co stojí věčně stranou“, ale taky vizitku „ty, co si nechají i propříště všechno líbit“. A jestli managementy zacházejí rozdílně s lékaři a sestrami doteď, bude to jen rozdílnější, mimochodem.

::: Jak to vidíte vy?

::: V dalších příspěvcích v následujících dnech především: i) shrneme situaci ze sesterského pohledu a ii) podíváme se na dosavadní poučení z lékařského hnutí.

::: Nikdo neudělá nic za nás. Ani lékařské hnutí zdola, ani sesterská odborová instituce shora. Bude fajn, když se rychle zorientujeme, poučíme, a uvidíme, jak se dá ozvat a co dělat dál jinak.

Vyplatí se sledovat: Sekce mladých lékařů ČLK