Hlasy z terénu: Sílíme v nemocnicích, ale máme podporu i mimo ně

(článek ze čtvrtého čísla zpravodaje Iniciativa)

Sílíme v nemocnicích, ale máme podporu i mimo ně

A víte, co je paráda? Nejen to, že se do iniciativy zapojuje čím dál tím víc zdravotníků, ale že máme čím dál tím větší podporu i nezdravotníků... rodiny, kamarádů, přátel, pacientů, sousedů, známých i neznámých. Díky iniciativě se problémy zdravotnictví dostávají i mezi ostatní občany, kteří doposud vůbec netušili, že je zdravotnictví v takovým průseru. Takže nejen že máme nádherný jaro, ale i naději, že se možná pohnou ledy...

(z Facebooku)

Před branami jsou davy pacientů, ne sester

Pořád, vždycky nám tvrdili, že před bránou nemocnice čeká spousta sester, které nastoupí místo nás, když se nám tu nelíbí. Ať klidně odejdeme, že jsme snadno nahraditelné. Jenže před bránou není spousta sester. Ani asistentek. Ani ošetřovatelek nebo sanitářů. Před bránou nemocnice je jen spousta pacientů.

(z karlovarského mítinku)

Vzkaz od vedení: jste „blbky“

Mě osobně urazil náborový příspěvek. Holky, co měly nastoupit (nakonec sem kvůli mzdám nikdo nechtěl ani tak), měly dostat peníze navíc, ale ty stávající, ty, co se pro nemocnici tak dlouho upracovávají, vůbec nic? Urazilo mě i to, že externí sestřičky, co vypomáhají, dostávají za směnu víc než ty stálé. To všechno jsme pochopily. Vedení nám zkrátka vzkazuje: Jste blbky a máme vás, víte kde.

(z karlovarského mítinku)

Hlavní sestra s účinky biolitu

Hlavní sestra Píchové neexcelovala jen při náboru v Karlových Varech, tragická byla i její návštěva na zdrávce v Chebu. Studentky byly z její prezentace tak zaskočené, že to nemohla ignorovat ani hlavní sestra. Na jejich úlek reagovala sdělením, že vypadají jako po zasažení biolitem. Ano, typická reakce! Jenže opravdu, jsou chvíle, kdy mezi účinkem obou sil těžko hledat rozdíl.

(ze schůzky)

Otázky VM byly o jejich problémech, ne o našich

Tak nějak vůbec nemluvili o problémech s katastrofálním nedostatkem sester a ostatního personálu. Vůbec nevím, proč zvali dr. Märze. Pořád dokola pořád pláčou, jak nemají peníze na zvyšování platů. Ale práci po nás chtějí za tři. Koho jejich problémy zajímají? Zajímá snad vedení snad, že jsme vyčerpané a unavené? Trapná debata o ničem.

(z Facebooku)

Víc peněz za práci Zaměstnanci nemocnic musí bojovat za vyšší mzdy, zopakoval v pořadu Otázky Václava Moravce šéf České lékařské komory Milan Kubek. Stávku plánují řidiči linkových autobusů, zaměstnanci firmy Mitas ve Zlíně, zaměstnanci Škody Auto nepřišli na noční směnu a chtějí odmítat pracovat přesčasy. Pracující obecně se začínají ozývat. Není důvod, aby zdravotní sestry zůstávaly pozadu. Zvlášť se mzdami a pracovními podmínkami, jaké v KKN mají.

(manžel zdravotní sestry)

Pacienty propouštíme předčasně, operace odkládáme

Ředitel je spokojený, obložnost je vysoká. Jenže pacienti se pouští domů předčasně, nedoléčení, aby se uvolnila lůžka, a vracejí se nám k léčení zpátky. A operace se odkládají.

(z karlovarského mítinku)