(vyšlo ve dvacátém čísle novin Iniciativa)
Na jejich sliby si všichni pamatujeme: padaly v novinách, na jednáních. Teď se ke slibování tabulkových platů nechce znát ani vedení kraje, ani vedení KKN. Na kolektivním vyjednávání v úterý 5. prosince jsme se dověděli nabídku vedení: ne tabulky, ale deset procent pro každého. Návrh vedení odmítáme. Nadále trváme na našem požadavku tabulek za dodržení principu, že nikdo si nesmí v celkové výši výplaty pohoršit.
V tomto čísle Iniciativy proto:
- Vypočítáme, kdo všechno by si kvůli návrhu vedení pohoršil ve srovnání s tabulkami modifikovanými podle našeho návrhu ve prospěch sester s kratší praxí
- Vyložíme argumenty, proč by si návrhem vedení nakonec pohoršily i ty kategorie zaměstnanců, jimž by desetiprocentní přidání přineslo okamžité, „rychlé“ peníze navíc
- Připomeneme sliby politiků i vedení
Události posledních měsíců shrneme stručně: V lednu si většina z nás uvědomila, že situace, kdy pracujeme za chybějících asi 150 sester, je neúnosná. Ale předně nám došlo, že nikdo jiný než my sami nám nepomůže. Vlastním úsilím jsme dvakrát dosáhli zvýšení mezd. Třetí, které by je dorovnalo se mzdami v okolních zařízeních, nám politici nedali.
Slíbili tabulky. Veřejně. Několikrát. Dobře si to pamatujeme. To bylo před volbami. Nyní se ke svému slibu nehlásí. To je po volbách. Místo toho vedení KKN navrhuje deset procent mezd navíc. Podíváme se na to, co by to znamenalo v porovnání s upravenými státními tabulkami, které chceme my.
Srovnání tabulky versus 10 procent: kdo si návrhem vedení pohorší
Vezmeme to kategorii po kategorii. Kdo si podle „desetiprocentního návrhu“ vedení oproti tabulkám pohorší?
- Podle návrhu vedení si pohorší všechny praktické sestry: jejich mzda je navíc podle návrhu vedení nižší než nástupní plat podle tabulek.
- Podle návrhu vedení si pohorší všechny ošetřovatelky s praxí nad 2 roky.
- Podle návrhu vedení si pohorší všichni sanitáři ve 4. třídě s praxí nad 12 let, v 5. třídě (ARO, JIP, sály…) si pohorší všichni nad 6 let praxe.
- Podle návrhu vedení si pohorší všeobecné sestry s praxí nad 9 let.
- Podle návrhu vedení si pohorší sestry se specializací s praxí nad 12 let.
Návrh vedení by však podle nás ublížil všem. Vysvětlíme to.
Návrh vedení by přinesl lepší „rychlé“ peníze pro někoho. Ale neprospěl by růstu do budoucna pro všechny. Doplatili by na to například i mladé sestry a sanitáři
Ano, někteří z nás by si podle návrhu vedení oproti našemu požadavku na tabulky polepšili.
Jenže by to byly „rychlé peníze“, za které by ti, co je dostanou, do budoucna draze zaplatili (zatímco většina nemocnice by na návrh vedení doplatila hned dnes). Tady jsou některé z důvodů:
- Zavedení tabulek by znamenalo započítávání praxe (která znamená mzdový nárůst) i mimo zdravotnictví (do výše 2/3). To je velmi výhodné zejména pro sanitáře. Návrh vedení by je o to připravil.
- Tabulky by znamenaly jistotu automatického postupu podle odpracovaných let. A to je u mladých zaměstnanců každý rok či dva. Bez tabulek o to přijdou.
- Pokud se v KKN zavedou tabulky, které jsou kopií státních tabulek, bude při příštím navýšení státních tabulek jednodušší prosadit i navýšení v KKN.
Jednoduše řečeno: jsme víc na jedné lodi, než se z „desetiprocentního návrhu“, jímž teď některým z nás bude vedení mávat před očima, zdá.
Jednoduše řečeno:
- Vedení doufá, že některé z nás po posledních dlouhých letech nízkých mezd ošálí momentálním přidáním, které ale bude znamenat nízké mzdy do budoucna.
Jenže v tomto případě „vrabec v hrsti lepší než holub na střeše“ neplatí. Ano, například mladým sestrám dá deset procent navrch víc než tabulky (boj skrze Iniciativu sester jim již vynesl víc, než kolik jim státní tabulky přiznávají, a „tabulkový návrh“ Iniciativy podle principu „nikdo si nesmí pohoršit“ požaduje, aby to bylo zachováno). Ano, v lednu 2018 by si podle vedení polepšily. Jenže dál?
Chtějí se bez tabulek ocitnout v dnešní pozici starších sester s delší praxí, které mají o čtyři, sedm, devět tisíc méně, než kolik by měly s tabulkovými platy, do kterých se jim praxe započítá? Chtějí za patnáct let pracovat za tytéž peníze jako dnes, jen proto, že dnes kývly na „rychlé peníze navíc“? Chtějí v budoucnu litovat, že se jim do praxe (která podle tabulek znamená mzdový nárůst) nezapočítá mateřská, protože dnes kývly na „vrabce v hrsti“ od vedení? Návrh vedení sází na to, že si nedokážeme spočítat pět a pět do budoucna.
- Jediným cílem vedení je ušetřit. Tečka. Jeho desetiprocentní navýšení je navýšení, které plánuje stát a které by pokryla sama úhradová vyhláška. Vedení ví, že jeho návrhem si polepší jen velmi malá část zaměstnanců – a že na zbylé většině prostě ušetří. A snaží se nás rozdělit. Snaží se udělat z menšiny, které by deset procent pomohlo víc než tabulky, své spojence, kteří mu pomohou ušetřit peníze na mzdy.
A nejde jen o to.
Jednou podvedení, navždycky podvedení
Kromě našich peněz a vyhlídek na peníze do budoucna je v sázce naše hrdost, naše slovo v nemocnici. Politici se nám snaží udělit lekci. Jako by říkali: Zvedli jste na jaře hlavu? Dali jste se dohromady? Postavili jste se za své zájmy a zájmy pacientů? I tak na vás zvládneme udělat dlouhý nos. Před volbami jsme vás ukonejšili tabulkami – a dnes vám je nedáme.
Samozřejmě, vedení se navíc bude snažit s „desetiprocentním návrhem“ obcházet zejména ty zaměstnance, kteří by si bezprostředně, příští rok, jednorázově pomohli. Jednorázově. Popravdě, jistě i proto se nemocnicí se šířil „desetiprocentní návrh“ ještě předtím, než o něm vedení dalo vědět na kolektivním vyjednávání. Nebylo to férové ani poctivé.
Ale je to tak. Sanitářům ve 4. třídě s praxí do šesti let a těm v 5. třídě s praxí do pěti let by návrh vedení polepšil oproti tabulkám o 1 400 korun, všeobecným sestrám v 10. třídě s praxí do pěti o 2 300 korun, sestrám se specializací v 11. třídě do šesti let skoro o 2 600 korun. Nezastíráme to.
Jenže by nejspíš brali tytéž peníze ještě za šest sedm let! Podmínky pro růst mezd ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu nebudou tak příhodné jako dnes (navíc vidíme, jak málo nám prospěly bez vlastního boje a úsilí!).
A dlouhý nos, který by „desetiprocentním návrhem“ udělalo vedení a politici na všechny z nás, by zabetonoval naši sílu do budoucna. Protože, ano, tohle je nutné mít na paměti: Kdo se nechá podvést nesplněnými sliby jednou, na toho to budou zkoušet pořád. I na ty, kteří by dnes možná měli okamžitý a krátkodobý prospěch.