Iniciativa číslo 21: Tabulky v KKN od ledna 2018 nebudou

Navzdory slibům, personální krizi i argumentům kraj nedá peníze na zavedení státních tabulek v KKN. Noviny Iniciativa vysvětlují, jaký je důvod: leckteré kolegyně uvěřily tomu, že jim tabulky spadnou do klína samy od sebe a obejdou se bez aktivity, podpory, tlaku na vedení i politiky. Leckteré kolegyně se prostě nezajímaly. Naletěly slibům, doufaly, že to za ně vyřeší ostatní. Mnohé nové kolegyně i oddělení se k Iniciativě přidávají, zatím to ale nestačí. 

Na tabulky kraj peníze nedá

Navzdory slibům, navzdory argumentům

Zavedení státních tabulek v KKN kraj neumožní. Na kolektivním vyjednávání to v úterý 12. prosince uvedl radní pro zdravotnictví Jan Bureš, i když byl jedním z těch, kdo tabulky v KKN opakovaně sliboval.

Modifikované tabulky (které by ohodnotily délku praxe sester, ale braly ohled i na služebně mladé sestry), jak o ně usilovala Iniciativa sester, od ledna 2018 v KKN bohužel platit nebudou.

Důvod je jednoduchý: Vedení KKN i kraje z principu nezajímají vlastní sliby, nezajímá je férovost, ani argumenty, ani zásluhy zaměstnanců, kteří drží KKN nad vodou na úkor vlastního zdraví a rodin. Vlastní zájmy hájí politici a vedení proti zaměstnancům čistě jen z pozice moci a majitele peněz.

V takové situaci mohli politici a vedení slyšet na jediné: na sílu, na aktivitu, na tlak, na moc zaměstnanců zdola. Leckteré naše kolegyně se však bohužel nechaly od politiků a vedení napálit, ukonejšit a věřily tomu, že tabulky nám spadnou do klína jen díky slibům, samy od sebe. Mnohé naše kolegyně se v posledních týdnech k Iniciativě přidaly – jenže to zatím nestačí.

Proto tabulky (z nichž by měli prospěch všichni zaměstnanci!) v lednu 2018 v KKN platit nezačnou.

Jednání vedení kraje a KKN samozřejmě pokládáme za aroganci a podvod. Je na místě, aby takové jednání politiků i managementu otevřelo všem zaměstnancům oči a připomenulo jim, že spoléhat můžeme jen samy na sebe a že záleží na aktivitě jedné každé z nás. Snaze Iniciativy sester o zlepšování mezd a pracovních podmínek v KKN to pomůže.

::::::::::::::::::::

Kolektivní vyjednávání dál:

KKN navýší mzdy všem o 10 procent (o oněch vládních 10 procent se však od ledna 2018 mají navýšit mzdy a platy ve všech nemocnicích). Kromě toho dá kraj na mzdy 20 milionů korun (původně to měla být dokonce jen polovina), o způsobu jejich rozdělení se bude rozhodovat. Oba kroky se provedou formou dodatku ke kolektivní smlouvě. S podpisem nové kolektivní smlouvy se počká. Další kolo kolektivního jednání je 22. prosince.

Ke stažení: