Máte už dost přesčasů?

Je důležité během roku sledovat, kolik už máte přesčasů odslouženo (takže výplatní pásky do rukou, najdete to právě v nich).

Zaměstnavatel může za rok zaměstnanci nařídit (bez jeho souhlasu) 150 hodin přesčasů. Nad 150 hodin (maximálně do 416 hodin) lze zaměstnanci nařídit přesčas jen s jeho souhlasem. Tento souhlas nemusí být písemný, postačuje, že zaměstnanec jednoduše nastoupí do práce!

To znamená, že pokud už jste překročili 150 hodin, můžete další přesčasy odmítnout nebo si regulovat jejich množství.

Odmítnutí přesčasů musí být aktivní – musíte vyjádřit svůj nesouhlas (nejlépe písemně).

Nezapomínejme, že nejúčinněji se řeší věci kolektivně!

 

Iniciativa sester

 

Co říká zákoník práce

§ 93

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Ke stažení: