Blíží se kolektivní vyjednávání

S následující větou musí souhlasit každý, není to vlastně tvrzení, ale fakt: Věci se v KKN začaly zlepšovat s tím, jak jsme se dali dohromady jako Iniciativa. Vymohli jsme si, tlakem zdola, spojeným tlakem z mnoha oddělení, významná finanční přidání. Tam, kde se bojovalo, se zlepšily (málo nebo víc) i pracovní podmínky. Taková je realita: s Iniciativou přišla zlepšení. (Ano, dokonce i pro ty, kdo nebojovali a neriskovali.) Bez toho, že jsme se dali dohromady a překročili spolu kupu překážek a dokázali (chtělo to statečnost!) říkat „NE“ porušování pravidel, by žádná zlepšení nebyla. Realita je však též taková, že jsme nedosáhli všeho, co si zasloužíme. Ze svého mnohokrát opakovaného slibu zavedení státních tabulek politici i vedení KKN utekli, podvedli nás, podrazili.

Tolik rekapitulace, aktuální stav je tenhle: Doba dovolených končí – a blíží se další kolektivní vyjednávání. Je jasné, že v něm dosáhneme jen tolik, kolik si vybojujeme. Na kolik budeme mít sílu. Ani letos nám zadarmo nikdo nic nedá.

Zapotřebí je pořád kolektivní propojení a souhra, organizace – a individuální odvaha a aktivita. Tak jako v případě kauzy kolegyně Hanky z ORL, tak jako v případě „NE“ sloučení chirurgie s internou zkraje letošního roku, tak jako v případě „NE“ nespravedlivým výpomocím na infekčním loni na jaře, tak jako v případě mnoha „NE“ porušování předpisů, bojů za dodržování bezpečnostních přestávek, přestávek na oběd, dodržování náplní práce a kompetencí na tom či onom oddělení.