I PŘED COVIDEM: byly nemocnice v krizi - TEĎ, „PO“ COVIDU: hrozí teprve těžké chvíle, i kvůli tlaku „na produkci“ jako v továrně

image: 

Skoro se na to zapomnělo! I před koronavirem jsme ale jeli víc než na doraz. S tunami přesčasů, se šňůrami služeb. S osekaným osobním životem. Všude byl nedostatek sester, všude se bez ohledu na to tlačilo na výkon.

TEĎ, „PO“ COVIDU: hrozí teprve těžké chvíle, i kvůli tlaku „na produkci“ jako v továrně
Už před-koronavirový „normál“ byl mnohde neúnosný. Jenže teď, po odpískávané první, velmi regulované vlně covidu, může být ještě hůř. Čeká nás totiž kombinace:
::: trvajícího nebezpečí covidu (se všemi bezpečnostními opatřeními v nemocnicích, která ztěžují práci) +
::: uvolňování opatření mimo nemocnice (s případnými následky) +
::: obnoveného běžného provozu.
Ovšem nejen to:
::: managementy nemocnic nás již leckde začínají nutit co nejvíc dohnat „výpadek v produkci“, jak říkají. Aby dostaly od pojišťoven co nejvíc peněz.*

SEČTENO PODTRŽENO:
Těžké chvíle přicházejí i tam, kde dosud nebyly. Začíná se tlačit na výkon, na operativu, na obložnost. Managementy začínají honit čísla. A leckteří ve vedoucích funkcích se začínají předhánět, aby jim je přinesli. Aby se zalíbili, nebo aby aspoň měli klid. (A my už jsme byli odměnění tleskáním a tím, že se do společnosti zase jednou rozhlásilo, jak dostaneme přidáno.)

CO Z TOHO PLYNE:
Spolehnout se můžeme jen na sebe, na odděleních, sálech, ambulancích, na sebe kolektivně. Na to, jak dokážeme kolektivně říkat „NE“ překračování kompetencí a náplní práce, porušování zákoníku práce, čachrům s přesčasy, aroganci nadřízených. Vyplatí se nám to. Co by se dnes zavedlo jako ten jejich „nový normál“, by nám už zůstalo.

A pokud by snad někdo naši obranu proti tlaku na výkon považoval za „sobectví“ nebo neohleduplnost, je potřeba říci: s nedostatkem personálu se ta „čísla“ požadovaná managementy dělat nedají – a za to, že kvůli mizerným mzdám a podmínkám v nemocnicích nedostatek personálu je, my nemůžeme. Nejsme ani politici, ani manažeři.

----------
* Od pojišťoven nemocnice nedostanou proplacený celý „koronavirový“ výpadek příjmů, ve výši 30,5 miliardy korun. Dostanou jen 27 miliard. Zbytek získají podle toho, jakou „nadprodukci“ dokážou odteď ze zaměstnanců vymáčknout. Ano, ze zaměstnanců, kteří jeli už před krizí v krizovém přepracování, přes maximum.

----------
Iniciativa sester - Neodcházíme, organizujeme se!
organizujemese.cz,
iniciativa.sester@seznam.cz

Shrnutí jedné úspěšné zkušenosti, jak si vybojovat lepší peníze, podmínky i větší sebevědomí v nemocnici, najdete tady:
https://organizujemese.cz/node/168
a tady:
https://www.youtube.com/channel/UCoLGyCVDZ__uJqCkU_cQH5w

Rozhovor s Iniciativou najdete tady:
https://a2larm.cz/2019/10/cynismu-politiku-a-vedeni-nemocnic-musime-rict...

Jak to vypadá u vás? Budeme rády, když napíšete, třeba spolu přijdeme na to, jak se ozvat i u vás.

Tags: