Iniciativa KKN: Jako by v Karlovarském kraji nebyl covid stav. Vedení licitovalo jako při tradičních vyjednávacích hrátkách. A odbory na ně tradičně, ochotně přistoupily

image: 

Vedení sázelo na klasickou hru na vyjednávání, odbory také. Covid necovid. Oddělení nemocnice se zdola ozvala.

Noviny Iniciativa číslo 39 STAHUJTE TADY

Covidový režim, který musíme zvládat, neudělal při kolektivním vyjednávání dojem ani na vedení, ani na odbory. Skončilo to klasickým tanečkem vedení-odbory. Oddělení nemocnice se ale ozvala, iniciativně. Jako vždycky se vyplatí inventura, jak se věci vyvíjely. Tady je:
 

  • Vedení KKN nejprve nabídlo zvýšení mezd o pět procent. Od března 2021. I když pojišťovny, jako každý rok, umožňují (zvýšením úhrad) navýšení mezd už o ledna, a letos o 10 procent.

 

  • Hups. Když vedení KKN všechny vyděsilo pěti procenty (jako „zlý policajt“), nakonec „velkoryse“ sdělilo, že od března nabídne těch 10 procent (jako „hodný policajt“). Od března, takže si naše peníze za dva měsíce nechá.

 
Takhle se „hraje poker“ při kolektivním vyjednávání za „normální situace“. Během vyčerpání personálu za covidu je to ale cynické licitování. Nedůstojné. Ponižující.
 

  • Co na to odbory? V hlubokém předklonu děkovaly.

 
Na varské odborové schůzi bylo řečeno, že „nesmíme být hrr“, dokonce že „nesmíme být nenasytní“. To proto „musíme“ nechat KKN peníze za dvouměsíční mzdové přidání i letos. Odbory samozřejmě neřešily ani to, proč jsme v roce 2020 nepobírali covidové příplatky ve výši, na kterou podle ministerstva zdravotnictví stačily úhrady pojišťoven. Nemáme „být nenasytní“.
 
A když odbory pustily k vodě to reálné, čeho by se letos dalo dosáhnout (10 procent od ledna, lepší covidové odměny), místo toho se pohádkářsky začaly hlásit k tomu nejvzdálenějšímu cíli: že budou „bojovat“ za státní tabulky. (To ostatně přislíbily už v roce 2018, když nakonec oproti vůli Iniciativy a slibům vedení KKN i kraje podepsaly kolektivní smlouvu bez tabulek).
 

  • Co na to oddělení? Vyjádření z devíti oddělení KKN s managementem ani s odbory nesouhlasila. Požadovala 10 procent od ledna, covidové odměny podle stanoviska ministerstva, připomínala slib státních tabulek, spoustu nešvarů.

 
Na naše, iniciativní dopisy a prohlášení z oddělení, sálů nikdo neodpověděl. OK, nakonec nám nejde o dopisování si a korespondenční ping pong s vedením kraje, politiky, s vedením nemocnice. Jde o to dát se dohromady a říct si, že to nespravedlivou, nedostatečnou, urážlivou dohodou vedení s odbory nemusí skončit.
Některá oddělení se dávají dohromady, a to je to důležité. Tak si můžeme polepšit.
Přidejte se, ozvěte se.

Iniciativa sester – Neodcházíme, organizujeme se (ISNO)
e-maily: iniciativa.kontakt@seznam.cz ::: iniciativa.sester@seznam.cz
web: organizujemese.cz ::: Facebook: Iniciativa sester
Ke stažení: