Mimořádné odměny v NPK nám jen mají „ucpat pusu“. Nemocnice nám dluží mnohem víc: máme o tom další potvrzení

image: 

Už víme, jak rozumět nenadálým a nečitelným „mimořádným odměnám“. Je to past managementu. Vedení předhodilo personálu výsměšnou jednorázovou almužnu – a by zapomněl, že mu nemocnice dluží mnohem, mnohem víc. A víme, že dluží – kromě ministerstva nám to teď, nově potvrzuje i další instituce. To vše shrnuje iniciativní oběžník pro NPK číslo 6. Oběžník číslo 6 STAHUJTE V PDF TADY.

Nové „dobrozdání“: i NPK na covid odměny 200/500 Kč/hod peníze dostávala

Mimořádné odměny jsou jen trik NPK. Dostalo se nám dalšího potvrzení, že i NPK dostávala peníze na to, aby vyplácela 200/500 korun za hodinu péče o covid standard/intenzivní lůžko, i jako nestátní nemocnice. Nejenže nás o tom dvakrát výslovně ujistilo ministerstvo zdravotnictví. Teď na to upozorňuje i Společnost infekčního lékařství.

Nemocnice inkasovaly od pojišťoven mnohamilionové částky, ředitelé je zřejmě využili jiným způsobem než na vyplacení odměn na covidových odděleních, uvádí Společnost ve svém dopisu, který nám postoupila.

A onen dopis se nás týká. Komu je totiž adresován? Vybraným hejtmanům, v jejichž krajích nemocnice vyplácely zřejmě nejnižší covidové odměny. A ano, v tom neslavném výběru je i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. I jemu adresuje Společnost infekčního lékařství apel: „Věřím, že dohlédnete na to, aby byly odměny za náročnou a obětavou péči o nemocné s covid-19 doplaceny neodkladně a do poslední koruny.“

Sečteno podtrženo: Dostalo se nám potvrzení z docela jiné než ministerské strany o tom, že i my v NPK bychom měli díky tzv. kompenzační vyhlášce dosáhnout na odměny 200/500 korun na hodinu.

Jenže: Společnost infekčního lékařství apeluje, jak by to mělo být, nemá pravomoc to vynutit. Vymoci si to musíme my zdola. Předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý to ostatně v e-mailu Iniciativě podotkl: „Je jasné, že by mělo být zájmem zaměstnanců, odborů, případně jiných iniciativ prosadit doplacení odměn.“

Vyjádření Společnosti infekčního lékařství je pro nás velmi důležité. A napovídá nám též, jak rozumět tomu, že jsme v únorových výplatách našli „mimořádné odměny“. A napovídá i to, jak postupovat dál.

Co si myslet o mimořádných odměnách? Jsou ústupkem vedení. A pokusem „ucpat nám pusu“!

Stručná inventura zní takto:

• NPK po všech jednáních vyplácela loni 8,30 Kč/hod. Žádná jednání s tím nehnula.

• Pak se psaly dopisy, podepisovaly se petice. Izolovaně, v téhle nemocnici, v tamté.

• Vedení se „nesnížilo“ ani k tomu, aby na ně odpovědělo.

• Poté jsme na to šli jinak: a) začali jsme se spíš organizovat mezi sebou než se upínat na další a další žadonění směrem k vedení; b) začali jsme se propojovat napříč NPK. To proto, abychom neopakovali totéž, co k ničemu nevedlo (izolované dožadování se skrze dopisy a jednání), a abychom našli cestu, jak se ozvat pádněji: v rámci NPK dohromady a pro vedení citelněji než dopisy nebo jen oběžníky.

• A už jen na tu snahu začalo vedení zčistajasna reagovat: Po našich oběžnících vydalo svůj premiérový „Informační zpravodaj“. Někde začalo nabízet jednání. :) A teď nasypalo „mimořádné odměny“. Nasypalo je najednou a doteď bez jasných kritérií.

Je to přiznání NPK, že nám dluží mnohem víc. A přiznání, že tohle je jen pokus vedení předhodit nám almužnu a ucpat nám pusu. Pořád nám totiž dluží zbytek do covidových 200/500 Kč na hod., po celý rok 2020.

• Je to potvrzení, že jsme na dobré cestě. Abychom si však vymohli vše, co si zasloužíme a co nám patří, potřebujeme vytrvat a lépe se propojit mezi nemocnicemi.

• Nejde „jen“ o covid peníze! Jde o to, že když s námi, narovinu řečeno, vedení zamete teď, když je tak nezpochybnitelné, že si zasloužíme ocenění, co od něj budeme moci čekat v budoucnu?

Iniciativa Svitavy/Litomyšl, Iniciativa sester
Iniciativa.Svitavy@seznam.cz ::: Facebook: Iniciativa NPK : Iniciativa sester : web: organizujemese.cz

Ke stažení: