Ministerstvo potvrzuje: peníze ma odměny ve výši 200/500 Kč/hod dostávaly i nestátní nemocnice

image: 

Je to tak, ministerstvo nám to potvrdilo několikrát, jak ředitelka odboru regulace cen a úhrad Pavlína Žílová, tak náměstkyně ministra Helena Rögnerová. Oba dokumenty najdete v příloze.

"Kompenzační vyhláška pro rok 2020 navyšovala úhrady pro nemocnice za péči o COVID-19 pozitivní pacienty, které bylo určeno na vyplácení odměn pro zdravotníky za péči o pacienty s COVID-19 na lůžkových odděleních. Konkrétně v roce 2020 tzv. kompenzační vyhláška stanovila navýšení úhrady za každý ošetřovací den („OD“) péče o COVID pozitivního pacienta, a to ve výši 2 331 Kč za OD na standardním lůžku a 59 064 Kč za OD na JIP/ARO. Navýšení bylo kalkulováno tak, aby pracovníci na standartních lůžkách mohli dosáhnout na odměnu 200 Kč hrubého/hodinu a pracovníci na JIP 500 Kč/hodinu (v rámci navýšení úhrady bylo kalkulováno i s odvody, náhradami apod.) za péči o COVID pacienty. Toto navýšení úhrady platilo po celý rok 2020. Nicméně výše těchto dodatečných odměn je plně na domluvě mezi vedením a zaměstnanci konkrétní nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví a ani zdravotní pojišťovny v této oblasti nemají žádnou pravomoc," uvedla ředitelka ministerského odboru regulace cen a úhrad v odpovědi na naše dotazy.

"Dále můžeme vyvrátit, že by ministerstvo zdravotnictví poskytovalo finanční prostředky na mimořádn odměny v roce 2020 pouze svým nemocnicím," zdůraznila poté náměstkyně pro ekonomiku a zdravotní pojištění.

Tags: