Jak rozumět tomu, že vedení NPK nabídlo personálu dodatečné covid odměny? Důležité jsou tři věci: i) ony odměny by nebyly bez iniciativního ozývání se zdola; ii) nebyly by bez toho, že NPK od pojišťoven ony peníze (víc peněz) opravdu dostávala; iii) roli hrají i obavy vedení z další covid vlny a reakce personálu.
CELÝ OBĚŽNÍK STAHUJTE V PDF TADY
Vedení NPK nabídlo, že mezi personál rozdělí „až 110 milionů korun“. Protože nejsme pasivními příjemci peněz, přidáváme k tomu několik podstatných poznámek:
::: Je zcela zřejmé, že kdyby se personál NPK ohledně covid odměn iniciativně nedával dohromady a neozýval, tyto peníze by nikdy nepřistály a zůstaly by na účtech NPK. Zkusit se o sebe iniciativně, kolektivně zdola postarat se vyplatilo.
::: Buďme však realističtí, náš tlak nebyl (z důvodů, o kterých víme) tak silný, aby stačil sám o sobě. Kdyby NPK od pojišťoven skutečně nedostávala tak velké peníze, tak „štědrá“ by teď nebyla. Pojišťovny prostě platily. To je druhý důvod vyplácení oněch peněz.
::: Třetím důvodem je nastupující vlna covidu. Vedení dobře ví, jak podvedeně se personál cítí a jak málo ochotný je spolupracovat a opakovat podruhé tutéž chybu (odložit své potřeby a zájmy stranou a sledovat, jak se NPK a kraj svých ekonomických zájmů drží). Peníze se teď vedení i kraji hodí jako investice, je pravý čas personál do hrozící podzimní vlny motivovat a koupit si jeho loajalitu.
::: Nezapomínejme přitom, že tyto peníze nejsou ani darem NPK, ani nejsou odměnami do budoucna. Jsou za práci, kterou jsme NPK již odvedli. A za kterou NPK dostávala od pojišťoven peníze. Jen za ni NPK platí se zpožděním. A pořád ne tolik, kolik na ni podle úhradové vyhlášky dostávala.
Jak konkrétně se peníze rozdistribuují, „kolik kdo dostane“, zatím nevíme: záleží to na tom, mezi kolik personálu a kolik odpracovaných hodin se bude oněch „až 110 milionů“ rozdělovat. Proto se omezíme na základní poznámky:
::: Pojišťovny platily po celý rok 2020 všem nemocnicím tolik, aby nemocnice mohly zaměstnancům platit covid odměny 200/500 korun na hodinu na covidu standard/intenzivním. Po lednu 2021 zůstalo již jen při 500 korunách na hodinu pro covid intenzivní. Kolik peněz to představuje, shrnujeme na druhé straně.
::: Reálně, v čisté mzdě, se nebude rozdělovat 110 milionů korun. Podle toho, co píše vedení, tato částka zahrnuje nejen odměny jako takové, ale taky náhrady a odvody (!).
::: Přiznávání odměn bude záviset na evidenci práce. Už na jaře se přitom paní krajská radní Matoušková snažila nevyplácení odměn „vysvětlovat“ tím, že si zaměstnanci špatně vykazovali práci. Dávejme pozor na to, ať se tohle na vyplácení těchto odměn nepodepíše.
:: Že se budou nyní ohlášené odměny vyplácet pouze „mezi zaměstnance s vazbou na péči o pacienty hospitalizované na covidových jednotkách“ (jak se píše v oficiálním e-mailu z vedení), je verdikt odborů. Co definice „vazba na péči“ znamená konkrétně a koho bude zahrnovat (zda i pracující z laboratoří, rtg, ambulancí, sálů, uklízečky, řidiče, kteří přicházeli do styku s covid pacienty nebo covid vzorky), záleží na dohodě vedení – odbory.
Čísla, která je dobré mít na očích:
kolik bychom dostali v režimu 200/500 Kč/hod (na který NPK dostávala peníze) Zdá se to jako velmi vysoké cifry, až neuvěřitelné? Tak to stanovovala úhradová vyhláška, tak to podle ministerstva zdravotnictví i Společnosti infekčního lékařství platily pojišťovny nemocnicím, tak to proplácely personálu i jiné než státní nemocnice (někdy v režimu tři hod covid – tři hodiny necovid).
Je to realita, a s tou je třeba postoj NPK porovnávat. I když ono srovnání vyznívá tak, že postoj NPK byl, je neuvěřitelný. |