V NPK jsme odměny vybojovali. Vedení ale tají klíč pro jejich rozdělování

image: 

Odměny přišly pozdě, v prosinci 2021, a pouze díky předchozímu několikaměsíčnímu tlaku zdola a sebeorganizaci personálu pěti Nemocnic Pardubického kraje (NPK). Rozdělování a výše odměn však zůstaly bez jakéhokoli vysvětlení. Vedení NPK dodnes neuznalo za potřebné personálu vyjasnit, podle jakých kritérií se odměny distribuovaly. Přečtěte si shrnutí ze čtrnáctého čísla iniciativního oběžníku v NPK.

„Tady jsou peníze, víc se nestarejte, nic neřekneme.“
Vedení NPK doteď nevyjasnilo, podle jakého klíče covid odměny vydávalo

Nejprve to bylo podle managementu NPK i kraje nemyslitelné. Žádné peníze prý do nemocnice na naše covid odměny nechodily. Ministerstvo zdravotnictví nám sice potvrzovalo, že NPK na odměny peníze dostávala, Společnost infekčního lékařství sice vyzvala NPK a kraj, aby nám je nemocnice vyplatila… ale nestačilo to.

Až když jsme se sami, zdola, začali dávat napříč NPK skrze Iniciativu dohromady a ozývat, vedení couvlo. Peníze personálu přišly v prosinci s listopadovou výplatou. To jsou již známá fakta.

Dva měsíce jsme však čekali, zda se vedení NPK uvolí sdělit, podle jakých pravidel, kritérií odměny nakonec rozdělilo. Doteď to vedení neudělalo. Proto je teď načase říct několik poznámek:

• Rozdělování odměn bylo a zůstalo naprosto netransparentní, neprůhledné, nejasné.

• Vedení dodnes, navzdory mnoha otázkám, i písemným, neuznalo, že by si personál zasloužil vědět, podle jakých kritérií se odměny přidělovaly. Nedalo tak zaměstnancům šanci zkontrolovat si, že každý dostal, co dostat měl.

• Tím říká vedení možná víc, než chtělo. Říká nám tím totiž, že nás považuje za nesvéprávné: management má za to, že když konečně rozhodí peníze, všichni ztratí hlavu a nikdo se samou vděčností nebude na nic ptát.

• Kromě toho se vyplácení odměn podle dohody vedení s odbory naprosto vysmálo těm zaměstnancům, kteří covid oddřeli… ale (leckdy i kvůli přezíravému postoji vedení) už nemocnici opustili.
 

Hlasy z terénu

„Když se kolegyně starala, zda v jejích odměnách nedošlo k nedopatření, „ti nahoře“ ji odbyli s tím, že máme být vůbec rádi, že jsme něco dostali.“

z iniciativní schůzky

„Další vrchní řekla holkám, že můžou být rády, že dostanou vůbec něco. A ať se v tom moc nepitvají, kdo co a za kolik dostal.“

z iniciativní schůzky

„Akorát houstne atmosféra mezi námi, nahoru se stížnosti nedostanou, holky jen brblají mezi sebou. A vzniká podezírání, že někdo má víc neprávem… Vlastně si myslím, že takto to mělo vedení od začátku i v úmyslu. Udělat vše nečitelné, aby vznikl chaos, fámy a třeba i závist. Ať se lidi hádají mezi sebou – a na chování vedení zapomenou.“

z iniciativní korespondence
Sečteno podtrženo:

• Peníze, které vedení rozdělilo, nejsou žádný dar od NPK. Odpracovali jsme si je. A NPK je od pojišťoven dostávala. (Ostatně, dostávala hodně peněz. „V roce 2020 nebo 2021 jsou příjmy nadstandardní a úplně neodpovídají nákladům vynaloženým,“ řekl o příjmech nemocnic ředitel NPK Tomáš Gottvald.)

• NPK nám však odměny dala se zpožděním a přezíravě: aniž by nám sdělila kritéria jejich vyplácení.

• Kdyby se o odměny nevedl iniciativní boj zdola, kdyby se nenašli zaměstnanci, kteří nemávli odevzdaně rukou (s tím, že „to nemá cenu“, že „mám dost starostí mimo práci“…) vedení by si peníze s klidem nechalo. Ozvali jsme se nezávisle, bez iluzí ve vyjednávání – a vyplatilo se to. To je fajn si pamatovat.

• Odměny jsou úspěch aktivity a sebeorganizace zdola – ale naše práce v NPK tím nekončí. Největším výdobytkem je proto možná naše propojení napříč NPK.

• Propojení napříč NPK je užitečné: Vyplatí se zorientovat v tom, jak to je kde s osobním ohodnocením, s vybíráním dovolených, počítáním směn… To vše do Iniciativy patří, to vše probíráme. Jaké je vaše téma?