Vedení NPK se chlubí tím, že: personálu během covidu neodebralo odměny

image: 

Když se tisk začal zajímat o covid příplatky v NPK, vedení se pustilo do obhajoby... neobhajitelného. Jak to dopadlo, komentuje sedmé číslo iniciativního oběžníku.

OBĚŽNÍK ČÍSLO 7 STAHUJTE V PDF TADY

Vedení NPK se chlubí tím, že: personálu během covidu neodebralo odměny

Je to absurdní, manipulativní, dokonce urážlivé. Ale managementu NPK vlastně nic jiného nezbývá. Jak mu „záleží“ na personálu, který nese na bedrech covid krizi, musí v tisku dokládat slovy, která o vedení NPK a o jeho postoji k personálu prozrazují víc, než by chtělo. Posuďte sami:

• Čím svou starost o vyčerpané zdravotníky vedení dokládá? Tím, že jim „ponechalo všechny odměny, které jim náleží za práci v běžném režimu“, jak zdůraznila tisková mluvčí NPK. Výtečné. Jaká ohleduplnost. Takže máme být vděčné za to, že nám nemocnice během covidové nekonečné stresující dřiny nevzala to, co jsme měli před ní? Děkujeme za tu upřímnost.

• Kromě toho se vedení snaží „chlubit“ tím, že „od října 2020 vyplácí ještě měsíční mimořádnou odměnu 1 520 korun“. A oněch patnáct stovek měsíčně počítá tisková mluvčí k odměnám, které „naše nemocnice vyplácí jako jedna z mála nemocnic v maximální možné výši. Pardon, 1 520 Kč znamená oněch covidových 8,30 Kč na hodinu. „Maximální možná výše“ by byla 200/500 Kč na hodinu. Na které nemocnice dostávala peníze podle ministerstva i Společnosti infekčního lékařství. Za „maximální výši“ se tu vydává almužna.

• Nadto nemocnice zkouší předvádět svou „starost“ o personál tím, že požádala o dotační titul a nechala nám poslat ministerské peníze. Moc děkujeme, že jsme jí za to formální vyřízení státních peněz stáli.

• A pak je tu chlubení se mimořádnými odměnami z únorových výplat. Odměnami, které nemocnice poslala zničehonic, tak zčistajasna, že ani zodpovědní pracovníci nevěděli, kde se vzaly a jak se počítaly. Těmi odměnami, o kterých je odůvodněné myslet si tohle: NPK je rozhodně neplánovala – a vyplatila je pouze proto, že se v NPK začal ozývat a organizovat nesouhlas.

Ještě jedno sdělení z textu si však zaslouží poznámku. Nemocnice totiž přitakala, že „pokud skončí vyrovnání s pojišťovnami v kladných číslech, dostanou zaměstnanci covidových jednotek další odměny“. To je povzbuzení pro to, abychom se dál dávali dohromady. A ozývali se pádněji. Aby k dalším odměnám došlo. Aby NPK měla důvod ta „kladná čísla“, s oporou ministerských vyjádření a našeho tlaku, najít. :)

*****

Chrudim – Litomyšl – Svitavy – Pardubice – Ústí

Vedení jistojistě vyhovuje, když jsme separované.

Naším zájmem je naopak dát se dohromady: proto právě na tom od začátku pracujeme.

A propojujeme kontakty, teď už ve čtyřech nemocnicích. Protože společně budeme mít víc možností, jak se ozvat účinněji než dopisy a články.

Přidejte se. (Nejen z covidových oddělení, covid příplatky stály na začátku a stále o ně usilujeme, ale nejsou jediným nešvarem NPK a jediným zájmem iniciativní snahy.)
Covid pro nás znamenal krizi, vypětí, masakr. Ale též osvětlil staré nerovnosti, staré křivdy.
Staré dluhy, které k nám nemocnice má.
A taky osvětlil, jak důležité jsme.
Teď je proto dobrá chvíle ozvat se.
Nenechme si tu příležitost vzít.