Iniciativa číslo 23: Karlovarská interna je v krizi. A politici ani vedení si od nás "výpomoc" nezaslouží

Celé toto číslo věnujeme krizi na karlovarské interně. Přesněji řečeno zdůvodnění, proč ji s ohledem na potřeby a zájmy pacientů i sester, z interny i odjinud, odmítáme řešit podle plánu vedení. Uvnitř novin necháváme mluvit jednotlivá oddělení, je jich zatím celkem 13. Úvodem řekneme jen pár vět.

Kauza interna: výpomoci jen oddálí řešení krize

Začátek jejího řešení = dodržení slibu tabulek

Krize na interně je obžalobou politiků za to, že problémy KKN „řešili“ především tím, že sestry a další personál několik měsíců podváděli slibováním tabulek – od kterých nakonec utekli. A pokud jde o KKN, je kauza interny dokladem toho, že problémy umí management jen dočasně zazáplatovat a čekat, kde se krize objeví příště a silněji.

Kvůli tabulkovému podvodu a kvůli zkušenostem nechceme na záplatování krize spolupracovat. Před rokem bylo v krizi infekční oddělení: tehdy jsme říkaly, že záplatování skrze přetahování sester odjinud krizi jen posune na jiné oddělení. Neutekl ani rok – a jaká je situace? Zatímco infekční oddělení je dodnes závislé na výpomocích, vypukla krize na interně. Měly jsme pravdu.

To proto řekly kolegyně z chirurgie „NE!“ na původní, nebezpečný plán vedení na sloučení interny a chirurgie B. Nebylo to snadné, ale řekly „NE!“ – kvůli pacientům, kvůli kolegyním, samy kvůli sobě. Jejich „NE!“ bylo moc důležité. Ukázalo, že do dění v nemocnici můžeme mluvit. Že to jde i jinak než postaru. A že se naše „NE!“ dá ustát.

Jejich statečné a zodpovědné „NE!“ sdílí i další kolegyně a další oddělení. Nesouhlasí s dalším záplatováním, tentokrát zabaleným do padesáti tisíc korun za „výpomoc“ interně. Jednotlivým pracovištím dáváme slovo.

Uvnitř čísla najdete následující prohlášení z oddělení:

Chirurgie: Kvůli pacientům i sestrám jsme vedení řekly „NE!“

Iniciativa sester Karlovy Vary: Nebudeme se podílet na kamuflování krize, které jen umožní politikům dál nic neřešit

TRN a ambulance: Nebudeme hasit personální požáry za vedení

ORL ambulance: Přeplácení sester je nefér – a tabulky byl od politiků podvod

Iniciativa sester Cheb: Poslušnou výpomoc s personální krizí si od nás vedení nezaslouží

Urologie: Za krizí je vidět nesplněný slib tabulkových platů

Sanitáři C.O.S.: Cestou k řešení jsou tabulky. A děkujeme všem, kdo vidí, že do týmu patří všechny profese

Kožní a rehabilitační oddělení: Kraj a KKN pouze zneužívají sestry

Novorozenecké: Výpomoci jsou nefér a nic neřeší. Víc není třeba dodávat

Neurologie: Přetahování a přeplácení sester je nefér. A nedodržení slibu o tabulkách je výsměch

Přeplácení hostujících sester na interně je výsměchem nám všem

Jistě je několik sester, které pro vidinu rychlých 50 tisíc korun (k běžné mzdě) hodí přes palubu kolegialitu, skutečnou solidaritu s kolegyněmi, kvalitu péče a boj za dlouhodobé zlepšení finančních i pracovních podmínek. Jistě je i taková sestra, kterou k záskoku donutí mimořádná, urgentní finanční nouze.

Je však třeba vědět, že s jejich pomocí se tak vedení a krajští politici znovu vysmějí nám všem:

► „Akcí výpomoc na interně“ udělá KKN dlouhý nos na kmenové sestry z interního: ty své náročné oddělení táhnou celou dobu – padesátitisícového bonusu se však nikdy nedočkaly. Je to fér?

►KKN si vystřelí z oddělení, z nichž kvůli výpomoci interně sestry odejdou a kde budou místo nich muset pracovat jejich kolegyně: nezasloužily by si i ony dotaci, protože bez nich by teď kvůli úbytku sil sester, co odejdou na internu, padla jejich vlastní oddělení? Nebudou i ty, co zůstanou, pracovat v krizovém režimu?

►KKN samozřejmě vyběhne se všemi sestrami, které už teď zaskakují na jiných odděleních, například na stále problematickém infekčním: copak ony dostávají za své výpomoci také dvojí mzdu?

►A nakonec KKN zamete s námi všemi. S námi, kdo přepracovaností držíme nad vodou jiná oddělení. S námi, díky nimž nejsou na našich odděleních potřeba záskoky a výpomoci zvenku, protože na nich permanentně zaskakujeme a vypomáháme zevnitř samy.

Nebo má vedení padesátitisícové měsíční bonusy pro nás všechny? Zatímco tabulky nám z principu dát nemůže?

Způsob, jakým chce KKN neřešit a pouze maskovat krizi na interně (a jinde), je nebezpečný i z následujícího důvodu: taktika „tady sestrám přilepším – tam jim přilepším víc, protože mě tam teče víc do bot – tamhle je nechám vydusit“ slouží také k tomu, aby nás rozdělila.

Především jde ale pořád o totéž: skrze záplaty, přeplácení, výpomoci se politici i vedení vyhýbají řešení krize. Řešení může nastartovat jen splněný slib platových tabulek.

Samozřejmě, peníze na tabulky musejí dát politici. Chápeme, že hejtmanka a radní pro zdravotnictví dali vedení KKN pro začátek řešení krize peněz málo. Proto je třeba, aby jim to vedení KKN rozhodně a jasně řeklo.

Ke stažení: