Noviny ČAS NA INICIATIVU, červen 2022: Připravme se na horší časy. Sebevědomě. Jde to, tady jsou příklady a zkušenosti

Nabízejí zkušenosti a příklady, že i v nemocnici se jde ozvat účinně a úspěšně.
Přinášejí sesterské i jiné hlasy z terénu, z provozu.
Noviny ČAS NA INICIATIVU chtějí spojovat zaměstnankyně a zaměstnance nemocnic napříč republikou, kteří si chtějí vymoci lepší peníze a pracovní podmínky i sebevědomí, kterým však stojí v cestě například i krátkozrakost, pasivita nebo nejistota kolegyň a kolegů.

 

V NPK jsme odměny vybojovali. Vedení ale tají klíč pro jejich rozdělování

Odměny přišly pozdě, v prosinci 2021, a pouze díky předchozímu několikaměsíčnímu tlaku zdola a sebeorganizaci personálu pěti Nemocnic Pardubického kraje (NPK). Rozdělování a výše odměn však zůstaly bez jakéhokoli vysvětlení. Vedení NPK dodnes neuznalo za potřebné personálu vyjasnit, podle jakých kritérií se odměny distribuovaly. Přečtěte si shrnutí ze čtrnáctého čísla iniciativního oběžníku v NPK.

Doplácení covid odměn v NPK: mlčení, nejasnosti, odklady

Na odměny podle plateb pojišťoven čekáme dlouhé měsíce. Koncem října vedení ohlásilo, že se odměny budou doplácet. Jen pár dnů před říjnovou výplatou se nám tandem vedení a odborů uvolil sdělit, že v ní odměny nenajdeme. Připisujeme k tomu několik poznámek.

Na odměny podle plateb pojišťoven čekáme dlouhé měsíce. Koncem října vedení ohlásilo, že se odměny budou doplácet. Jen pár dnů před říjnovou výplatou se nám tandem vedení a odborů uvolil sdělit, že v ní odměny nenajdeme.
 

Dodatečné covid odměny v NPK: nebyly by, kdyby se o ně personál neozval

Jak rozumět tomu, že vedení NPK nabídlo personálu dodatečné covid odměny? Důležité jsou tři věci: i) ony odměny by nebyly bez iniciativního ozývání se zdola; ii) nebyly by bez toho, že NPK od pojišťoven ony peníze (víc peněz) opravdu dostávala; iii) roli hrají i obavy vedení z další covid vlny a reakce personálu.

Iniciativa NPK: Covid odešel, problémy v NPK zůstávají

Kraj se chlubí vyrovnaným rozpočem, jenže rozpočty personálu NPK, pokud jde o peníze i pracovní podmínky, jsou v minusu. A nešvary a potíže, kterým čelí a které covid jen zakryl a zastínil, jsou tady pořád. Přečtěte si jedenácté číslo oběžníku Iniciativy NPK.

OBĚŽNÍK INICIATIVY NPK ČÍSLO 11 STAHUJTE TADY

Kdyby se zdravotníkům přidalo, dovolili by si mít i osobní život, hrozí zaměstnavatelé

Jejich vyjádření proti desetiprocentnímu zvýšení platů musíme číst pozorně a neskončit jen u hněvu. Je fajn si z něj odnést i poučení. Podnikatelé z Hospodářské komory i zaměstnavatelé z řad praktiků a ambulantních specialistů bez okolků a na plná ústa říkají, že z pohledu svých zájmů rozumějí situaci velmi jasně. Podle nich:

Setkání v Ústí: sto lidí ze všech pěti nemocnic, spousta důvodů, společný plán

Něco se v NPK mění. Možná že vedení nemocnice i kraje přepísklo svými covid almužnami míru arogance, možná to zvýraznilo staré křivdy. Na setkání napříč NPK přišla ve čtvrtek 6. května stovka lidí ze všech pěti nemocnic. „Nechceme se jen podepsat pod petici – a čekat, co se vyvrbí. Nechceme čekat, až se samo zase neudělá nic. Postarat se o sebe musíme sami,“ řeklo se v úvodu. A schůzka byla o tom, jako to udělat.

Iniciativa NPK: Kraj vzkazuje, že za nízké covid odměny si můžeme sami. Ale kolik bral vrcholný management? Potkejme se na schůzce napříč NPK!

Pracujeme pro NPK, a tu vlastní kraj. Obě instituce by se proto měly aspoň domluvit, jak nám budou lhát o covid odměnách, které nám upírají. Zatím si vymýšlí každá po svém – a ze lži se tak usvědčují navzájem.
 

OBĚŽNÍK NPK ČÍSLO 8 V PDF STAHUJTE TADY

Noviny pro KKN: Březnové covid odměny 1 500 Kč - nejsou dost a nejsou pro všechny!

Vedení zčistajasna ohlásilo, že pro měsíc březen zvyšuje covid odměny na 1 500 korun/směna. Je to reakce na to, že se oddělení začala iniciativně ozývat. Jenže to je nedostatečná (a zmatečně sdělená) reakce. Jejím cílem je „ucpat nám pusu“, dokonce jen části z nás. Zároveň to je potvrzení, že ozývat se – se nám vyplatí i dál.

Tags: 

Jsme ponížené. A naštvané. Na vedení KKN i kraje, říká ARO Cheb

Vyjádření kolegyň z ARO Cheb je silné, sdělné a odvážné. Odhaluje, jak hluboká je propast mezi řečmi politiků a vedení KKN - a realitou. A mezi představiteli kraje a nejvyššího managementu - a personálem, mezi který samozřejmě nepatří "pouze" zdravotníci. Dopis Společnosti infekčního lékařství je poté dosvědčením, že všechny nemocnice, tedy i nestátní, dostávaly po celý rok 2020 peníze na to, aby zaměstnancům z covid oddělení mohly vyplácet odměny ve výši 200/500 korun na hodinu. A že když to nedělaly, nechávaly si finance pro zaměstnance ve vlastní kapse. Přinášíme 41.

Tags: 

Mimořádné odměny v NPK nám jen mají „ucpat pusu“. Nemocnice nám dluží mnohem víc: máme o tom další potvrzení

Už víme, jak rozumět nenadálým a nečitelným „mimořádným odměnám“. Je to past managementu. Vedení předhodilo personálu výsměšnou jednorázovou almužnu – a by zapomněl, že mu nemocnice dluží mnohem, mnohem víc. A víme, že dluží – kromě ministerstva nám to teď, nově potvrzuje i další instituce. To vše shrnuje iniciativní oběžník pro NPK číslo 6. Oběžník číslo 6 STAHUJTE V PDF TADY.

Stránky